Klinika Anesteziologie, Resuscitace a Intenzivní Medicíny 1. lékařská
fakulta Univerzita Karlova v Praze a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

1. lékařská fakulta UK Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

 

Porodnice bez bolesti


Informace pro rodičky ke stažení:

POROD Z POHLEDU ANESTEZIOLOGA – INFORMACE PRO RODIČKY

EPIDURÁLNÍ ANALGEZIE BĚHEM PORODU

ANESTEZIE K CÍSAŘSKÉMU ŘEZU - INFORMACE PRO RODIČKY

INFORMOVANÝ SOUHLAS S ANESTEZIÍ A NÁSLEDNOU POANESTETICKOU PÉČÍ

 

Vážená a milá rodičko,

Aby byl pro Vás porod pouze šťastným okamžikem a pokud možno i příjemným zážitkem, je důležité, aby jste se seznámila s následujícími informacemi.

Při normálním průběhu porodu se rodička často s anesteziologem vůbec nesetká. Výjimkou je, přeje-li si epidurální analgezii ke zmírnění porodních bolestí, nebo pokud se spontánní porod zkomplikuje a je nutno provést císařský řez, manuálně vybavit placentu nebo po porodu zrevidovat porodní cesty, např. při krvácení. V těchto případech je pak přítomnost anesteziologa nezbytná, protože tyto zákroky je nutno provést v anestezii. Buď v anestezii místní = svodné = regionální (je-li na ni čas a podmínky nebo má-li již rodička zavedený epidurální katetr) nebo v anestezii celkové. Typ anestezie se v těchto případech přizpůsobuje stavu rodičky i dítěte. Pokud rodička nemá již zavedený epidurální katetr, tak vzhledem k nedostatku času bývá častěji nutná celková anestezie. Anesteziolog potřebuje od rodičky narychlo vědět následující informace:

  • zda je alergická na nějaký lék, především anestetika a antibiotika
  • kdy naposledy jedla a pila
  • zda se léčí nebo léčila pro nějaké vážnější onemocnění, a jaké léky užívá
  • zda měla někdy nějaké komplikace v souvislosti s anestezií

Protože dopředu se nedá odhadnout, zda v průběhu spontánního porodu či po něm bude nebo nebude nutný operační výkon, doporučuje se dodržovat určitá pravidla, která zvýší bezpečnost případné anestezie a sníží rizika komplikací.

Nejvážnějším problémem při akutně podané anestezii bývá plný žaludek rodičky (hrozí zvracení a vdechnutí žaludečního obsahu do plic). Proto by během porodu neměla rodička nic jíst. Pití je naopak vhodné, doporučuje se neperlivá voda / minerálka, i ochucená, případně slabě oslazený čaj. Pít je potřeba „málo, ale často“, to znamená po malých doušcích vypít přibližně 200 ml v průběhu každé hodiny. V žádném případě nepít sycené („bublinkové“) vody, kyselé džusy, mléko.

Protože v náhlých situacích nebývá vždy dostatek času k podrobnému vysvětlování, natož na zodpovězení všech případných dotazů, je vhodné, aby se rodička s maximem informací seznámila předem, a vyplnila anesteziologický dotazník. A to i v případech, kdy dopředu nejsou žádné komplikace očekávány, či si rodička nepřeje využít možnosti epidurální analgezie. Potřebné informace shrnují tyto dokumenty (viz odkazy nahoře na této stránce):

  • Epidurální analgezie během porodu
  • Anestezie k císařskému řezu - informace pro rodičky
  • Anesteziologický dotazník
  • Informovaný souhlas s anestezií

Jakékoliv další dotazy týkající se anestezie či analgezie v průběhu porodu Vám jistě rád zodpoví náš anesteziolog nebo Váš porodník. Nebojte se nás kontaktovat.

Přejeme Vám, abyste na Gynekologicko-porodnické klinice 1.LF UK a VFN v Praze prožila jeden z nejkrásnějších okamžiků svého života.

Tým anesteziologů KARIM 1. LF UK a VFN v Praze

 

Podrobnější informace o porodu jako takovém najdete na stránkách www.porodnice.cz,  o Gynekologicko-porodnické klinice 1.LF UK a VFN pak na www.apolinar.cz.

 
 
 
 

Poslední novinky

Přednášky z Hoderova dne 9.11.2018

Přednášky z letošního 27. Hoderova dne je možné od dnešního dne stahovat v sekci ...

Cena pro MUDr. J. Valentu 6.11.2018

Dne 1. listopadu 2018 byla v Břevnovském klášteře v Praze MUDr. Jiřímu Valentovi udělena ...

Hoderův den je za námi... 2.11.2018

Dne 1. listopadu úspěšně proběhl 27. ročník Hoderova dne. Všem, kteří se nějakým ...

 
 
 

Optimalizováno pro IE a firefox, webmaster - kar-it@vfn.cz © KARIM 2007-2019 | Webhosting Web4ce, s.r.o. | Design: HMSdesign.cz | Provozováno na CMS E4E