Klinika Anesteziologie, Resuscitace a Intenzivní Medicíny 1. lékařská
fakulta Univerzita Karlova v Praze a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

1. lékařská fakulta UK Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

 

4.0. Bodnutí štíry

Štíři Scorpiones jsou považováni za symbol jedovatosti. V zajetí patří mezi nenáročné chovance a bodnutí některými druhy může být značně nebezpečné. Naštěstí jed nejatraktivnějšího, nejčastěji chovaného druhu, afrického veleštíra obrovského Pandinus imperator, je poměrně málo účinný a jeho bodnutí působí ve většině případů jen lokální bolest. Všechny epidemiologicky významné druhy štírů patří do čeledi Buthidae. V Africe a Asii jsou nejnebezpečnější zástupci rodů Leiurus, Buthus, Parabuthus, Hottentotta a Androctonus.  Smrtelně nebezpečnými jsou americké rody Centruroides a Tityus.
Jedovým aparátem štírů je telson – poslední článek zadní části zadečku, který je zakončen jedovým hrotem, do něhož ústí dvě jedové žlázy.  
Hlavními složkami jedu štírů jsou peptidové neurotoxiny blokující sodíkové, draslíkové a kalciové kanály s následkem poruchy nervového a neuromuskulárního vedení. Vzhledem k malé velikosti molekul toxických peptidů dochází k jejich rychlé distribuci v organismu. 
Příznakem bodnutí je okamžitá silná palčivá bolest, která i u lehčích intoxikací přetrvává několik dnů. Vznikají parestézie (brnění), které mohou přetrvávat i několik týdnů. Jed většinou nepůsobí lokální nekrózy, místo bodnutí může být pouze mírně oteklé s případným začervenáním. Systémová intoxikace se projevuje podle druhu a závažnosti širokou škálou příznaků. Patří k nim zvýšené slinění, slzení, dysfagie, dysfonie, pocení, nausea, zvracení, abdominální bolest, průjmy, dechové obtíže, zahlenění, plicní edém, brady- nebo naopak tachykardie, arytmie a specifické poruchy vedení patrné  na EKG, hyper- nebo hypotenze až oběhové selhání. Vazba neurotoxinů na iontové kanály je reverzibilní, avšak každý toxin má jinou afinitu, a proto rekonvalescence může trvat různě dlouhou dobu, zvláště  bez použití antiséra. Nejčastější příčinou vzácných úmrtí je paralýza dýchacích svalů a oběhové selhání.
První pomoc a nespecifická terapie je obdobná jako při uštknutí jedovatými hady s neurotoxickým jedem (korálovcovití). Proti nejnebezpečnějším druhům se vyrábí antiséra, která však nejsou v ČR k dispozici.
 

 

 
 
 
 
 

Optimalizováno pro IE a firefox, © KARIM 2007-2019 | Webhosting Web4ce, s.r.o. | Design: HMSdesign.cz | Provozováno na CMS E4E